Poradí si s bakteriemi, bacily a viry
Detailní popis produktu
Propolis působí antibakteriálně a perfektně dokáže ochránit celý úl proti různým zdrojům nákazy. Je to stejné, jako když dezinfekčním čistícím prostředkem umyjete koupelnu – zničíte všechny bakterie a vytvoříte vrstvu, na které nějakou dobu žádná další nepřežije. Propolis umíme od včelek šetrně odebrat a prostřednictvím našich kosmetických a dalších produktů náležitě zužitkovat.
Složení propolisu
Propolis je bohatá směs bioaktivních látek, pryskyřice, éterických olejů a pylu, který sbírají včely ze stromů a rostlin. Má velmi příjemnou aromatickou vůni.
Jeho barva se mění podle stáří – nejstarší je temně hnědý propolis, který určitě znáte v jeho surové formě, mladší propolis má zelenožlutou barvu. Každý propolis má trošičku jiné složení, protože včelky neodměřují své produkty ve zkumavkách a baňkách.
Asi 50 % směsi představují pryskyřičné látky, zhruba 30 % je včelí vosk a asi 10 % představují balzámy a éterické oleje. Důležitou součástí jeho složení jsou také vitaminy skupiny B.
Jak s propolisem pracují včelky
Jeho označení pochází z řeckých slov pro (před) a polis (město) – včely totiž propolisem chrání své území před návštěvou nezvaných vetřelců, ale také před viry a bakteriemi. Propolis má dezinfekční účinky a chrání včely proti plísním, virům a bakteriím.
Včely jím natírají stěny a jiné části úlu. Propolis bývá označován i jako včelí tmel. Včelky jím „izolují“(chrání) svůj úl a používají ho jako ochranný materiál. Zatmelují jím nejrůznější trhliny či otvory ve stěnách úlu.
Pokud se do úlu dostane živočich, kterého pro jeho hmotnost nejsou včelky schopny odstranit, tedy třeba myš, pokryjí ho silnou vrstvou propolisu a tím zcela zabrání jeho rozkladu.